תסמונת פוסט טראומטית עלולה לגרום להשמנה

▪ אנשים שחוו תסמונת פוסט טראומטית (PTSD) עולות מהר יותר במשקל ויש להן סבירות גבוהה יותר להיות בעלות עודף משקל או שמנות, בהשוואה לנשים שלא סבלו מהתסמונת. כך עולה ממחקר חדש ▪

מחקרים כבר מצאו קשר בין PTSD והשמנה בעבר, אך מאחר ורובם התבססו על מידע לגבי שני המצבים באותו הזמן, הם לא יכלו להעריך אם אחד המצבים גורם לשני.

הדרך היחידה להראות ש-PTSD מוביל לעליה במשקל היא לעקוב אחר נחקרים במשך שנים רבות ולהשוות את העלייה במשקל של אלה שחוו PTSD לעליה במשקל של אלה שלא חוו PTSD. זה בדיוק מה שעשו חוקרים מאוניברסיטאות הרווארד וקולומביה במחקר חדש שהתפרסם לאחרונה בכתב העת JAMA Psychiatry.

החוקרים הסתמכו על נתונים ממחקר האחיות – מחקר ענק שעקב אחר נשים שהן אחיות במקצוען, החל משנת 1989 ועד 2009. חלק מהנשים מילאו שאלונים בנוגע לטראומה ותסמונת פוסט טראומה. המחקר הנוכחי כלל נשים שהשלימו את השאלונים וגם סיפקו נתונים על מדד מסת הגוף (BMI) שלהן במשך השנים.

סך הכל נכללו בניתוח הנתונים הנוכחי יותר מ-50,000 נשים שהיו בנות 22-44 בתחילת המחקר. חלקן חוו תסמיני PTSD עוד לפני שהצטרפו למחקר. חלק מהנשים חוו במהלך תקופת המחקר אירועים טראומטיים – חלקן פיתחו מספר סימפטומים של PTSD אבל לא מספיק כדי להיות מאובחנות עם התסמונת, ולאחרות היו 4 סימפטומים או יותר שנמשכו לפחות חודש – מה שהוגדר על ידי החוקרים כ-PTSD.

ניתוח הנתונים העלה שבקרב אחיות שהיו בעלות משקל תקין כשהצטרפו למחקר, אלה שבמהלך תקופת המעקב פיתחו PTSD היו בעלות סבירות גבוהה יותר ב-36% להפוך להיות בעלות עודף משקל או שמנות, בהשוואה לנשים שחוו טראומה אך לא פיתחו תסמיני PTSD. סיכון מוגבר להשמנה או עודף משקל היה קיים גם בקרב נשים שהיו להן תסמין אחד עד שלושה של PTSD.

כאשר החוקרים לקחו בחשבון בניתוח הנתונים גורמים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות כמו דיכאון – גורם סיכון להשמנה בפני עצמו, תסמינים פוסט טראומטיים עדיין השפיעו על הסיכון להשמנה.

החוקרים גם בדקו באיזו מהירות האחיות עלו במשקל לאחר שחוו אירוע טראומתי. נמצא כי נשים שפיתחו PTSD חוו עליה מהירה יותר ב-BMI לאחר מכן בהשוואה לנשים שהיו להן רק תסמין אחד עד שלושה של PTSD. נשים שהיו להן רק תסמין אחד עד שלושה עלו במשקל מהר יותר מנשים שחוו אירוע טראומתי אך לא פיתחו תסמיני PTSD.

החוקרים מחדדים כי נראה שמה שעומד מאחורי העלייה במשקל הוא לא הטראומה עצמה, אלא הסימפטומים של PTSD. באופן כללי, בנשים שפיתחו PTSD, לפני שהתסמינים צצו, קצב השינוי ב-BMI היה דומה לזה של נשים שלא חוו טראומה מעולם או שחוו טראומה אך מעולם לא פיתחו תסמינים.

הם מוסיפים כי החדשות הטובות שעולות מהמחקר הן שנראה כי כאשר תסמיני ה-PTSD שככו, ירד גם הסיכון לעודף משקל או השמנת יתר. המחקר מספק טיעון נוסף לחשיבות של הטיפול בתסמונת פוסט טראומטית.

 

(מקור הכתבה: אלה הר-נוי, "כמוני – חברים לבריאות")