עבודה טיפולית באמצעות הסקייפ

הטיפול באמצעות תוכנת סקייפ המחוברת למצלמה מהווה דרך חדשנית מודרנית, התואמת את העידן שלנו שבו הטכנולוגיה הולכת ותופסת מקום משמעותי מאד בחיי האדם ▪ הטיפול בסקייפ מאפשר למטופל להשאר בסביבה הנוחה לו ולהמשיך את רצף הטיפולים גם כאשר יוצאים לנופש

הטיפול אצלנו מתאפשר בשלושה אופנים:
1. מפגש פנים אל פנים במרפאת בריאות הנפש או בקליניקה ביתית.
2. מפגש מקוון באמצעות סקייפ (עם חיבור למצלמה)
3. שילוב של מפגש בקליניקה ומפגשי סקייפ.
 
הטיפול באמצעות תוכנת סקייפ המחוברת למצלמה מהווה דרך חדשנית מודרנית, התואמת את העידן שלנו שבו הטכנולוגיה הולכת ותופסת מקום משמעותי מאד בחיי האדם. השימוש בסקייפ ככלי טיפולי צובר תאוצה אצל יותר ויותר אנשי מקצוע בתחום הטיפול לאור ייתרונות הרבים שבו. הטיפול בסקייפ מאפשר למטופל להשאר בסביבה הנוחה לו לבחירתו (אין צורך להגיע פיזית לקליניקה), ולהמשיך את רצף הטיפולים כאשר יוצאים לנופש בחו״ל וכיוצא בזה.
לעיתים תתקבל החלטה משותפת (בין המטפל למטופל) לקיים טיפול סקייפ משולב, שבחלקו יכלול גם פגישות בקליניקה.
 
במדור זה הבאנו מספר שאלות ותשובות בנושא הטיפול בסקייפ.
 
ש. אילו ייתרונות ישנם לטיפול בסקייפ על פני יתרונות לטיפול פסיכולוגי קלאסי, המתקיים בקליניקה?
ת. כמובן שלכל אחד מאופני הטיפול ישנם יתרונות משלו. הטיפול בחדרו של המטפל מעניק למטופל פרטיות מהסובבים, מאפשר לאדם להתנתק מסביבה הרגילה והמעיקה ומאפשרת ריכוז מכסימלי.
לאידך, הטיפול בסקייפ מאפשר למטופל להשאר בחדרו ולחסוך את הבושה הראשונית שבמפגש עם המטפל או כאשר קיים קושי אחר לצאת מהבית. הטיפול ממשיך בכל מקום בו נמצא המטופל והמטפל ובכך מבטיח רצף טיפולי שתורם גם למשך וגם לאיכות הטיפול.
 
ש. אין זה סוד ששעת טיפול דרך הסקייפ מוזילה עלויות גם למטפל. הרי בטיפול בסקייפ אין למטפל הוצאות הקשורות עם השכרת חדר בקליניקה. 
האם המחיר לשעת הטיפול בסקייפ יהיה מופחת יחסית לשעת הטיפול בקליניקה?
ת. המחיר של פגישה טיפולית משקף את ערך האיכות של הטיפול ללא כל קשר לתנאים בהם הפגישה מתקיימת. לפיכך, המחיר לשעת הטיפול בסקייפ הינו זהה לשעת הטיפול בקליניקה עצמה.ש. אני אשת מקצוע, והטיפול דרך סקייפ מעורר בי ספקות בקשר ליעילותו. הרי אין תחליף למפגש חי, בו המטפל מתרשם מהמטפל, תגובותיו, שפת גוף וכדומה. בנוסף, החרדה של המטופל במפגש חי יכולה להוות חומר טיפולי, ומדוע לחסוך זאת?
ת. ראשית, אכן אין תחליף למפגש חי בקליניקה. על כך אין עוררין ובודאי שישנה עדיפות עליונה לטיפול פנים-אל-פנים. אך כאשר המטופל מודע לעובדה זו, ובכל זאת המפגש מקשה עליו מאד, הטיפול בסקייפ הינו הפתרון.
לגבי הטענה השניה. אכן במהלך הטיפול המטפל נדרש לשים לב לדקויות שונות בתגובות שונות  של המטופל באינטראקציה עם המטפל: תנועות עיניים, קצב ועומק הנשימה, שפת גוף ועוד. קשיבות לתגובות אלו מאפשרת למטפל לקרוא טוב יותר את מפת המרחב הטיפולי ולהבטיח יעילות רבה בטיפול. והטענה היא, שקשה למטפל להבחין בדקויות אלו מבעד למסך המחשב והאוזניות.
איננו באים להפריך טענה זו. אמת, על מנת לטפל דרך סקייפ נדרשת מיומנות רבה של קשיבות ויכולת 'חיבור' למטופל הן ברמה תפיסתית והן ברמה הרגשית.
מיומנות זו אכן מאפיינת את הטיפול בסקייפ אצלנו, עובדה שאנו בהחלט יכולים להיות גאים בה. קצב הדיבור, תדירות ועומק הנשימה ורעשי רקע – כל אלו נשמעים היטב בשיחה האיכותית של סקייפ. מבע פנים ותנועות גוף נראים דרך המצלמה, ואפילו תנוחות גוף (שלכאורה אינם נראים במצלמה) משתקפים היטב מבעד למרחב הוירטואלי.

ש. כיצד יש להתארגן לטיפול בסקייפ?
ת. הטיפול בסקייפ אינו מצריך התארגנות מיוחדת. הציוד היחיד הנדרש למטופל זה מחשב הכי פשוט המחובר לאינטרנט, מצלמה ואוזניות עם המיקרופון. כמובן שישנה עדיפות למסך גדול, אך במקרה שהדבר לא מתאפשר ניתן למצוא חלופה אחרת (כגון טאבלט ואפילו סמארטפון).